Filmy okupacja, strzelanina

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje okupacja, strzelanina. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Anglia, 1944 rok. Amerykański major Reisman ma przygotować do samobójczej misji przeciwko nazistowskim dowódcom oddział dwunastu „żołnierzy”, wybranych spośród aresztantów oczekujących na egzekucję lub skazanych na długoletnie więzienie. W razie powodzenia akcji żołnierzy ma objąć amnestia. Film, wyróżniony 4 nominacjami do Oscara, łączy w sobie wytworny humor z porywającymi scenami akcji.
Klasyka polskiej kinematografii. Serial Konrada Nałęckiego powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków. PRL-owskie władze chętnie traktowały serial jako materiał propagandowy, prezentujący obowiązującą wówczas wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie. Janek wstępuje w szeregi Wojska Polskiego do oddziału wojsk pancernych. Zostaje włączony do załogi czołgu o numerze 102. Wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami broni Olgierdem, Gustlikiem, Grigorijem i psem Szarikiem rusza wyzwolić ojczyznę. Dla dzisiejszego widza „Czterej pancerni i pies” pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.
Jest to historia żydowskiej piosenkarki o imieniu Rachel. Udaje jej się uniknąć śmierci z rąk Niemców i przedostać na południe Holandii. Jesienią 1944 roku przyłącza się do holenderskiego ruchu oporu pod pseudonimem "Ellis". Chcąc zyskać uznanie wśród ruchu oporu przefarbowuje swoje włosy na blond i uwodzi niemieckiego oficera. W końcu jednak zostaje zdradzona przez kogoś z wewnątrz ruchu oporu i oskarżona o szpiegostwo. W 1945 roku zostaje oswobodzona... Rozpoczyna prywatne śledztwo by ustalić, kto ją zdradził.


Sally Perel, żydowski chłopak uciekając przed hitlerowcami, trafia do organizacji komsomolskiej w Grodnie, gdzie wciela się w żarliwego wyznawcę ideologii komunistycznej. Los sprawia, że wpada w ręce wyznawców ideologii wyższych ras... i okazuje się dla nich najczystszym egzemplarzem aryjczyka, godnym szlifowania swych umiejętności w kuźni kadr faszystowskiego państwa.
Przygody polskiego żołnierza Franka Dolasa podczas II wojny światowej. Ten urodzony pechowiec zaczyna swoją długą, pełną nieporozumień wędrówkę, po wielu – często egzotycznych – miejscach działań wojennych na świecie. Już na wejściu rozpoczyna, dosłownie z wielkim hukiem, wojnę – przynajmniej o tym jest przekonany. Dalsze losy: niewola, ucieczka ze stalagu, coraz to nowe tarapaty… to już tylko konsekwencje połączenia pecha i przypadku, ale wszystko tworzy logiczną całość. Ale czy Franek zostanie bohaterem, o czym ciągle marzył?

Miasto 44

6,3
6,0
Miasto 44 nie będzie filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania Warszawskiego. Mimo że rozgrywa się w walczącym mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. Miasto 44 nie będzie argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje, czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70 lat. Miasto 44 nie będzie pomnikiem. Nie chcemy składać hołdu. Opowiemy historie prawdziwych, młodych ludzi. Niektórzy z nich zachowali się pięknie, inni załamali się i stchórzyli. Jedni marzyli o poświęceniu, inni o kochaniu się z dziewczyną. Nie szukamy spiżowych bohaterów. Miasto 44 nie będzie filmem o polityce. Będzie filmem o miłości, młodości i walce.
Miller przewodzi operacji terenowej w poszukiwaniu broni masowego rażenia w Iraku. Sprawdzając kolejne prawdopodobne lokalizacje materiałów atomowych, zaczyna tracić wiarę, że rząd Husajna testuje broń nuklearną. Jego dociekliwość uświadamia mu, że jego wrogiem nie są tylko Irakijczycy. Miller zaczyna prowadzić własne śledztwo, by poznać prawdę i ocalić Irak przed wojną domową.
Oparta na faktach, historia przygotowywania zamachu na szefa SS, Reinharda Heydricha, przez dwóch czechosłowackich żołnierzy.
Akcja obejmuje okres od zimy 1957 do końca 1960, cofając się w retrospekcji do wypadków 1954 roku. Dały one początek narodowowyzwoleńczej walce ludu algierskiego. Opis ogranicza się do miasta Algier, a właściwie do jego arabskiej dzielnicy Kazby.
Ostatni dzień wojny. Poranek pierwszego dnia pokoju. Pokazać tej szczególnej nocy losy młodego człowieka uwikłanego w okupacyjną przeszłość, zmęczonego bohaterstwem, przeczuwającego inne, lepsze życie. Cóż to za piękny temat do filmu. Tej szczególnej nocy spotyka się przeszłość z przyszłością - i zasiada do jednego stołu. Przy akompaniamencie tang i fokstrotów bohater filmu, Maciek Chełmicki, szuka odpowiedzi, jak żyć dalej - jak zrzucić dławiący bagaż przeszłości, rozwiązuje odwieczny dylemat żołnierza. Słuchać czy myśleć. A jednak Maciek zabije...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…